Nakon što su u javnost izašle priče o seksualnom zlostavljanju dece u školi glume Mike Aleksića, na portalu Kreni Promeni organizovano je potpisivanje peticije za uvođenje seksualnog obrazovanja u nastavni program. Peticija će biti upućena na adrese Vlade Srbije i Ministarstva prosvete. Ako želite, svoj potpis možete dati ovde.
Tekst peticije prenosimo u celosti:
Zahtevamo da se obrazovanje i obuka u prepoznavanju, reagovanju i metodama zaštite od seksualnog nasilja uključe u obavezni deo nastavnog programa dece u Republici Srbiji počevši od nivoa predškolskog obrazovanja ili osnovne škole.
Prethodnih dana svedočimo vesti o delima kojima su grubo narušavanje slobode, prava, telesnog i ličnog integriteta, po svemu sudeći, mnogobrojnih naših sugrađanki. Prema već poznatom obrascu, i na osnovu onoga što saznajemo iz medija, one su bile izložene višegodišnjoj manipulaciji, koja je sprovođena vešto, osmišljeno, sistematski i beskrupulozno od strane osobe na poziciji autoriteta. Bile su seksualno iskorišćavane, te usmeravane da razviju osećaj krivice i stida koje su možda godinama nosile u sebi, dok neke od njih nisu odlučile da istupe pred javnost i progovore. Mi im se na hrabrosti divimo i podržavamo ih, dok od nadležnih organa Republike Srbije očekujemo da precizno ustanove činjenice i dovedu do takvog epiloga ovih događaja iz koga će generacije moći da se usmeravaju i uče.
U svakom društvu, neminovno, nalazi se određen broj onih koji ne pristaju na prirodno i pravno prepoznato, elementarno etičko odnošenje prema drugima. Seksualno nasilje je tema koja se često izbegava ili zataškava, posebno kada je reč o deci. Mi moramo da ostanemo svesni te činjenice. Sada, dok se pred našim očima odvija drama nekoliko teško povređenih mladih žena, drama u kojima one nose uloge koje nikada ne bi izabrale i koje ljudsko društvo odlučno isključuje, u našim školama i vrtićima rastu nove generacije devojčica i mladih žena od kojih se još neke sada suočavaju ili će se suočiti sa seksualnim nasiljem.
Seksualno nasilje se zataškava
Kroz ustaljene obrasce, ne samo naše kulture, vidljive u skoro svepristunoj asimetriji moći u odnosima muškaraca i žena, mešanju odnosa autoriteta i ekspertske moći sa pravom nad nečijim telom i ličnim prostorom uopšte, društvo propušta da sistemski radi na smanjenju mogućnost da se nekoj devojčici ili ženi dogodi ono o čemu slušamo prethodnih dana.
Mi smo sigurni da je pravovremenim obrazovanjem i obukom moguće sprečiti seksualno nasilje koje će, ako ostane sadašnje stanje, doživeti mnoge devojčice, ali i dečaci. Zbog svih gore navedenih razloga, zalažemo se da se obrazovanje o temi seksualnog nasilja prema deci uvede u obavezni deo nastavnog programa u Republici Srbiji od nivoa predškolskog obrazovanja ili osnovne škole.
Svesni/e smo da stručni kapaciteti za razvoj odgovarajućih obuka i obrazovnog programa u našoj zemlji postoje. Inicirajući uključivanje takvih obuka u obavezne nastavne programe od predškolskog ili osnovnog obrazovanja i dalje, pozivamo naše koleginice i kolege odgovarajućih ekspertiza da nam se pridruže. Prvi korak bi svakako bio vraćanje dozvole Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja za korišćenje Obrazovnih paketa za učenje o temi seksualnog nasilja nad decom, koje su izradile ekspertkinje iz Incest trauma centra.
Takođe, ovim putem pozivamo i druge koleginice i kolege iz srodnih disciplina da predlože i druge sadržaje i metode rada, i da kroz stručnu debatu i u saradnji sa nadležnim institucijama u što kraćem roku počnu da sprovode programe koji će obrazovati i osnažiti devojčice i dečake da prepoznaju i reaguju kada primete znake upozorenja. Obrazovni program koji bi se na jasan, i uzrastu prilagođen način bavio temama rodne ravnopravnosti, stupanja u seksualne odnose, pojmom pristanka i mnogim srodnim temama, je jedini način da sledećoj generaciji omogućimo da raste u okruženju sa manje nasilja.
Izvor Kreni Promeni
Dodaj Komentar