Home » Ocene su (ne)zaključene, a knjižice…
AKTUELNO VESTI

Ocene su (ne)zaključene, a knjižice…

ocene

Ministarstvo prosvete Srbije poslalo je dopis svim direktorima škola u Srbiji u kojima ih obaveštavaju da ocene mogu da zaključe i podele đačke knjižice do početka drugog polugodišta tekuće školske godine.

U dopisu Ministarstva prosvete u kome se direktori svih škola u Srbiji obaveštavaju o informacijama u vezi sa završetkom prvog polugodišta i podelu đačkih knjižica navodi se sledeće:

„Na osnovu dopisa reprezentativnih sindikata i obraćanja jednog broja škola u vezi sa ovim dopisom, a radi dodatnog razmatrana trenutne situacije u školama i u interesu daljih pregovora, Ministarstvo prosvete vas upućuje da utvrđivanje uspeha učenika na odeljenskim većima i Nastavničkom veću, kao i podelu đačkih knjižica na kraju prvog polugodišta, možete realizovati do početka drugog polugodišta tekuće školske godine, u skladu sa pravilnicima o kalendaru obrazovno-vaspitnog rada za osnovne i srednje škole i Godišnjim planom rada škole.”

Podsetimo, prethodno je Ministarstvo prosvete školama poslalo dopis 20. decembra nakon što je Vlada Srbije na sednici odlučila da zimski raspust počne 24. decembra.

U tom dopisu Ministarstvo je objasnilo kako će da zaključe ocene, šta ako đak želi da je popravi i šta će biti sa produženim boravkom.

Zbunjujuće poruke

Pa ipak, poruke koje stižu roditeljima u školskim Viber grupama unose zabunu. Nastavnici su dali predloge zaključnih ocena, ali odeljenjska veća neće potvrditi ocene. Ono što roditelje sada zanima jeste – šta to zapravo znači. Da li će đaci nešto dodatno morati da odgovaraju ili ne kako bi im ocena i formalno bila zaključena.

Kako je za „Blic“ objasnio Aleksandar Markov, direktor Foruma beogradskih gimnazija, poruke u kojima se roditelji obaveštavaju da predmetni nastavnik može da da predlog zaključne ocene ali da je Odeljensko veće neće zaključiti, stižu podjednako iz osnovnih i srednjih škola.

„Blic“ je imaju uvidu jednu takvu poruku u kojoj je roditeljima objašnjeno da je na sednici Nastavničkog veća doneta odluka da svi nastavnici predlože zaključne ocene za prvo polugodište, ali da ocena neće biti potvrđena na Odeljenjskim većima. Roditelji su obavešteni da će uspeh dece moći da vide u elektronskom dnevniku od petka, 27. decembra. A roditeljski sastanci i podela knjižica odlažu se do daljeg.

Šta to znači za zaključnu ocenu

srednje škole
Aleksandar Markov Foto mc.rs

Roditelji su zbunjeni, ali Markov objašnjava da tu nema ničega neuobičajenog.

„Roditelji u svakom trenutku mogu da sračunaju uspeh svoje dece tako što će izračunati aritmetičku sredinu. Na osnovu toga mogu da vide da li je to odličan ,vrlo dobar, dobar, dovoljan ili nedovoljan uspeh. Zaključna ocena na polugodištu ništa ne znači. Roditelji kroz elektronski dnevnik mogu da vide sve ocene“, objašnjava Markov za „Blic“.

On se osvrnuo na to da nastavnik samo predlaže ocenu dok je Odeljensko veće jedino merodavno i samo ono može da zaključnu ocenu.

„Roditelji će moći da vide sve ocene koje su predložene za zaključnu ocenu, ako ih je predmetni nastavnik ili učitelj predložio. Može se desiti da u elektronskom dnevniku nema predložene zaključne ocene, ali to ne treba da buni roditelje. Nije strano da nastavnik ne upiše predlog zaključne ocene. Može biti na bolovanju ili zbog nečeg drugog sprečen. U tom slučaju od ocena koje dete ima na Odeljenskom veću se izvodi konačna zaključna ocena“, govori za „Blic“ Markov.

Kada će se odeljenska veća sastajati

Predsednik Foruma beogradskih gimnazija osvrnuo se na dopis Ministarstva prosvete direktorima osnovnih i srednjih škola u kojima ih obaveštava da ocene mogu da zaključe i podele đačke knjižice do početka drugog polugodišta tekuće školske godine.

„To bi mogao biti korak ka nekom mogućem dogovoru o štrajkačkim zahtevima prosvetnih radnika. Ministarstvo bi na ovaj način moglo da kupi vreme, i da nađe dogovor sa sindikatima“, kaže on za „Blic“.

Ako do toga dođe, to će se, kaže on, verovatno desiti 17. januara, u petak. Jer poslednji dan raspusta je 19. januar, nedelja.

„Uvek postoji opcija da se Odeljenska veća ne održe. To niko ne zna. To sve može da bude drugačije u zavisnosti od toga nađe li se dogovor sa Ministarstvom prosvete. Ipak, ovaj potez Ministarstva mogao bi biti gest koji bi mogao ukazati da može doći do dogovora, prva mala pobeda sindikata“, kaže nam Markov.

Da li će dete morati ponovo da odgovara

Kako je on napomenuo na polugodištu učenici moraju da imaju određeni broj ocena da bi bili ocenjeni.

„U srednjoj školi, da bi na polugodištu mogli da imaju zaključenu ocenu, đaci moraju da imaju tri ocene. Osim za predmete koji učenici slušaju jednom nedeljno i tu su dve ocene u pitanju. Za osnovce to su četiri ocene, a za one predmete koje imaju jednom nedeljno dve. Uglavnom je slučaj takav da učenici imaju propisani broj ocena da bi se zaključna izvela. Oni možda nisu bili u prilici da poprave ocene“, kaže Markov u razgovoru za „Blic“.

Prema njegovim rečima, učenici će u drugom polugodištu moći da poprave ocene.

Da li će se školska godina produžiti

Na pitanje da li će se školska godina produžiti on je stava da to verovatno neće biti slučaj jer je zakonski dozvoljeno odstupanje od pet odsto.

„Te ocene nekada moraju biti zaključene, štrajk ne može trajati doveka. Hipotetički bi se moglo desiti da se ocene ne zaključe na Odeljenskim većima ni po novom dopisu Ministarstva .Sindikati su dali opcije da se nastava obustavi i od 20. januara. Ako se ni do tada ne pronađe rešenje onda ulazimo u jedan period nestabilnosti čije su nam posledice nepoznate“, prokomentarisao je on.

Koje će to posledice imati po decu

„Suštinski prvo polugodište traje dok se ne održi sednica Odeljenskih veća. Dok se to ne završi, drugo polugodište ne može da počne“, govori nam Markov.

Upozorava da bi to bila nepoznanica za sve.

„Tada bi morao da se menja školski kalendar. Sve bi moralo da se pomera, i mala matura, završni ispit, prijemni ispiti za fakultete. To bi možda i moglo da se reši kada govorimo o Srbiji, ali ne i kada govorimo u inostranstvu. To posebno može biti problem za velike maturante koji žele da upišu fakultete u inostranstvu, i morali bi da budu ocenjeni“, zaključuje on u razgovoru za „Blic“.

Đaci u celoj Srbiji biće na zimskom raspustu čitavih 27 dana. A kako izgleda kalendar za ostatak školske godine posle svih tumbanja, pogledajte OVDE.

Izvor Blic.rs

RANAC portal

RANAC portal

Dodaj Komentar

Click here to post a comment

loader-image
Beograd
5:19 pm, Jan 26, 2025
temperature icon 11°C
heavy intensity rain
Humidity 62 %
Pressure 1016 mb
Wind 22 Km/h
Wind Gust Wind Gust: 0 Km/h
Clouds Clouds: 0%
Visibility Visibility: 10 km
Sunrise Sunrise: 7:03 am
Sunset Sunset: 4:37 pm