Bezbednost dece na internetu je jedan od prioriteta Ministarstva prosvete. A da bi bezbednost dece na internetu bila zadovoljavajuća, neophodan je razvoj digitalne pismenosti i digitalnih sposobnosti dece.
To je poručila pomoćnica ministra Vesna Nedeljković na predstavljanju digitalnog vodiča za bezbednost dece na internetu u Srbiji „Deca i internet – pametno od početka“.
Cilj ministarstva je da deca budu informisana, aktivna i bezbedna na internetu, a da digitalne tehnologije koriste na kvalitetan način i za učenje.
Bezbednost dece na internetu kao izazov
Ona je konstatovala da je izazov kako pružiti maksimalnu korist interneta za svako dete, a istovremeno da se ublaži mogućnost štete koja može da nastane zbog nasilja na toj mreži.
Pomoćnica ministra je podsetila i da je 2017. razvilo “Okvir digitalnih kompetencija nastavnika” koji služi kao okvir za rad na osnaživanju digitalnih kompetencija nastavnika.
Prema rečima direktorke Unicefa u Srbiji Ređine De Dominićis deca počinju da koriste digitalne uređaje i internet u sve ranijem dobu. Roditelji, vaspitači i učitelji nemaju dovoljno znanja i veština da ih usmere da digitalnu tehnologiju koriste na konstruktivan način.
– Ovaj digitalni vodič im nudi mnoštvo konkretnih saveta, kao i rečnik za digitalno doba. Deci su dostupni edukativni crtani filmovi, kao i mogućnost da kroz kviz provere svoje znanje iz digitalne pismenosti – istakla je De Dominićis.
Vodič za roditelje, nastavnike i decu
Ona je posebno zahvalila kompaniji Telenor koja je partner Unicefa tokom niza godina u naporima da se stvori bezbedno digitalno okruženje za decu.
Privatni sektor, posebno iz oblasti tehnologije i telekomunikacija, ima posebnu odgovornost i jedinstvenu mogućnost da oblikuje uticaj digitalne tehnologije na decu, smatra generalni direktor Telenora Srbija Majk Mišel.
– U Telenoru, strateški se bavimo temom bezbednog korišćenja interneta i digitalnih tehnologija od strane dece i mladih. Od 2012. edukovali smo više od 35.000 dece o bezbednom ponašanju na internetu, uz snažnu podršku Vlade, Unicefa i brojnih partnera. Digitalni vodič koji smo danas lansirali pruža praktično znanje. Ono je dostupno svakom roditelju, nastavniku i detetu u samo nekoliko klikova – izjavio je Mišel.
Zaštita od nasilja, diskriminacije…
Jelena Žunić Cicvarić iz Užičkog centra za prava deteta je objasnila da vodič doprinosi zaštiti i ostvarivanju prava deteta koja su, u četvrtoj digitalnoj revoluciji, u velikom izazovu.
– To se odnosi na pravo deteta na zaštitu od nasilja i diskriminacije, zaštitu od štetnih i neprimerenih sadržaj. Tu je i zaštita privatnosti, ali i pravo na slobodu izražavanja i dostupnost informacija koje su značajne za dečji razvoj. Zati, pravo na kvalitetno obrazovanje, igru, slobodno vreme i kulturne aktivnosti – poručila je Žunić Cicvarić.
Digitalni vodič za bezbednost dece na internetu biće korišćen u školama i predškolskim ustanovama, kao i udruženjima roditelja i vaspitača širom Srbije.
Dostupan je svim zainteresovanim roditeljima na linku http://digitalni-vodic.ucpd.rs/.
Dodaj Komentar